Տավուշի մարզի Բերդ համայնքում կկառուցվի «Թումո» շարժական կենտրոն` հագեցած անհրաժեշտ տեխնիկական սարքավորումներով։ «Թումոն տուփի մեջ» կրթական ծրագիր իրականացնելու նպատակով ՀՀ կառավարության որոշմամբ Բերդի ավագ դպրոցի տարածքի մի հատվածն անհատույց օգտագործման իրավունքով հանձնվել է «Սիմոնյան կրթական հիմնադրամին»։
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը, կարևորելով նախաձեռնությունը, նշել է, որ «Թումո» ստեղծարար կենտրոնը գործարկվել է դեռ անցյալ տարվանից: Նա տեղեկացրել է, որ շարժական կենտրոնների միջոցով Թումոն իրականացնելու է հիմնական կենտրոններում իրականացվող դասընթացների մի հատվածը։ Բացի այդ, ԿԳՄՍ նախարարության հետ նախնական քննարկումների արդյունքում, ձեռք է բերվել շարժական կենտրոններում ուսուցիչների վերապատրաստումներ իրականացնելու վերաբերյալ պայմանավորվածություն: Թումոն նախատեսում է նման կենտրոններ տեղադրել տարբեր մարզերում։ Հիմնական առավելությունն այն է, որ դրանք շարժական են և մեկ վայրում արդյունավետությունը սպառելուց հետո կարող են տեղափոխվել նաև այլ համայնքներ:
Ընդգծելով, որ Թումոյի մուտքը Բերդի տարածաշրջան շատ կարևոր է, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ կառավարության բոլոր ռազմավարությունների հիմքում կրթական բաղադրիչն առաջնային կարևորություն ունի, և դրա շնորհիվ է հնարավոր հաջողությունը:
Կառավարության նիստում տարածքի հատկացման նախագիծը ներկայացրել է Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը:

В Бердском районе Тавушской области будет построен мобильный центр «Тумо», оснащенный необходимым техническим оборудованием. В целях реализации образовательной программы «Тумо в коробке» решением правительства Республики Армения часть территории Бердской средней школы была передана «Образовательному фонду Симонян».
Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Араик Арутюнян, используя данную инициативу, отметил, что еще с прошлого года был запущен творческий центр «Тумо». Он сообщил, что «Тумо» проведет часть тренингов в основных центрах через мобильные центры. Кроме того, в результате предварительных обсуждений с министерством была достигнута договоренность о подготовке учителей в мобильных центрах. «Тумо» планирует создать такие центры в разных регионах. Основным преимуществом является то, что они портативны, их можно перемещать в другие сообщества после использования эффективности в одном месте. Подчеркнув важность вхождения «Тумо» в район Берда , премьер-министр Никол Пашинян сказал, что образовательный компонент лежит в основе всех государственных стратегий.
Проект предоставления территории представил министр территориального управления и инфраструктуры Сурен Папикян на заседании правительства.