Այս տարի դիմորդները բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ կընդունվեն հանձնելով ընդունելության մեկ քննություն: Դիմում-հայտերը կներկայացվեն առցանց` մայիսի 25-ից հունիսի 15-ը, իսկ ընդունելության քննությունները տեղի կունենան հուլիսի առաջին տասնօրյակում:
Կառավարության այսօրվա նիստում հաստատվել է Պետական և ոչ պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների 2020-2021 ուսումնական տարվա ընդունելության կարգը (ըստ բակալավրի ու անընդհատ և ինտեգրացված կրթական ծրագրի) և բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների 2020-2021 ուսումնական տարվա մասնագիտությունների և ընդունելության քննությունների ցանկը:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ կորոնավիրուսի կանխարգելման նպատակով հայտարարված արտակարգ դրության ռեժիմով պայմանավորված այս տարվա ընդունելության կարգը գրեթե ամբողջությամբ փոխվել է` համապատասխանեցվելով Պարետատան սահմանած կանոններին և Առողջապահության նախարարության ցուցումներին:
Պատասխանելով վարչապետի հարցին` ինչպես է որոշվել, թե դիմորդը որ մասնագիտության համար ինչ քննությունն է հանձնելու, ԿԳՄՍ նախարարը նշել է, որ հարցը քննարկվել է բուհերի հետ և յուրաքանչյուր մասնագիտության համար նախատեսված երկու կամ երեք պարտադիր քննական առարկաներից ընտրվել է մեկը: Այն մասնագիտությունները, որոնց համար նախատեսված են եղել կամընտրական քննություններ, առարկայի ընտրությունը թողնվել է դիմորդի հայեցողությանը:
Կատարված կարևոր փոփոխություններից է նաև առաջին հայտի գերակայության սկզբունքի ուժեղացումը. «Մենք այս տարվանից սկսած, հետագա տարիների համար ևս անում ենք մի կարևոր ամրագրում. դիմորդները պետք է մեծ կարևորություն տան մասնագիտության ընտրությանը, ուստի ընդունելության մրցույթի ժամանակ առաջին հայտը կլինի գերակա: Դիցուք, եթե ուսանողը դիմելու է արվեստաբանության ֆակուլտետ, ապա նա մրցույթի ժամանակ ինչպես անվճար, այնպես էլ վճարովի համակարգում ունենալու է գերակայություն»,- նշել է նախարարը: Հայտերի ընդունելության գործընթացի ամբողջական թվայնացումը ևս առաջին անգամ է փորձարկվում. դիմորդները հայտը ներկայացնելու են Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի կայքի միջոցով՝ ամբողջությամբ էլեկտրոնային:
Գործընթացի կազմակերպման ընթացակարգը և ժամկետները համաձայնեցված են նաև Պաշտպանության նախարարության հետ, որ զորակոչիկները և զորացրվող զինծառայողները ևս հնարավորություն ունենան դիմել բուհեր:

This year, the applicants will be admitted to higher education institutions by taking one entrance exam. The applications will be submitted online from May 25 to June 15, and the entrance exams will be held in the first ten days of July.
The order of admission to state-run and non-state higher education institutions (according to the bachelor's and integrated educational program) for 2020-2021 academic year, the list of professions and the entrance exams of higher education institutions for 2020-2021 academic year were approved at today's session of the Government.
The Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia Arayik Harutyunyan informed that due to the state of emergency declared for the prevention of coronavirus, this year's admission procedure has been almost entirely changed in accordance with the rules set by the Commandant’s Office and the instructions of the Ministry of Health.
In reply to the Prime Minister’s question as to how it was decided what exam the entrant will take for a particular profession, the Minister of Education, Science, Culture and Sports noted that the issue was discussed with the universities and one of two or three compulsory subjects was chosen for each profession. The professions for which the elective exams were intended, the choice of the subject was left to the applicant's discretion.
One important change is highlighting the principle of priority for the first application “Starting this year, we are making a significant reservation for the coming years. Applicants should attach great significance to the choice of profession, so the first application during the admission competition will be a priority. In particular, if a student is applying to the Faculty of Art, he will have a priority in both free and paid system during the competition,” noted the Minister. The full digitalization of the application process is being piloted for the first time: applicants will submit their application electronically via the website of the Assessment and Testing Center.
The procedure and the deadlines for organizing the process have been agreed with the Ministry of Defense, so that conscripts and demobilized servicemen have the opportunity to apply to universities.