Առաջատար 6 թատրոնների դերասանները մեկ ներկայացման մեջ. մարտի 3-ին և 4-ին` Հ. Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնում տեղի կունենա «Ժամացույցի զարկերը» ներկայացման պրեմիերան` ըստ Օսվալդ Զագրադնիկի ստեղծագործության:
«Ժամացույցի զարկերը» ներկայացման մեջ սիրված դերասանները հանդես կգան մայրաքաղաքի երեք թատրոններում՝ Հովհաննես Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային, Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական և Սոս Սարգսյանի անվան Համազգային: Ներկայացման ռեժիսորն է Սամսոն Մովսեսյանը, ռեժիսորի օգնականը՝ Հրաչյա Գյումբալյանը, նկարչական ձևավորումը՝ Կարինե Բաբայանի:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը կարևորելով նախաձեռնությունը` նշել է, որ այս ներկայացումը հարգանքի տուրք և խոնարհումի քայլ է մեր անվանի արտիստներին, որոնք իրենց գիտակցական կյանքը նվիրել են դերասանի մասնագիտությանը և այն վերածել առաքելության, որոնց վաստակը թատերական մշակույթի առաջընթացի մեջ անուրանալի է:
Ա. Խզմալյանը հատկապես կարևորել է ներկայացման ձևաչափը, ընդգծելով, որ ստեղծագործական խմբի, արտիստի, ստեղծագործող մարդու համար ամենավտանգավորը կայուն կենցաղն ու միապաղաղ միջավայրն է, անփոփոխ ստեղծագործական կազմը, կախվածությունը մեկ ռեժիսորից և հեղինակից: «Այս ձևաչափը գալիս է ապացուցելու, որ իսկապես պիտի փոխվեն ստեղծագործական հարաբերությունների ձևաչափերն ու տրամաբանությունը և այս նորությունը միայն օգուտ է բերելու թե՛ դերասաններին, թե՛ հասարակությանը»,- նշել է նախարարի տեղակալը` հավելելով, որ այն արդյունքը, որը ձևավորվելու է տարբեր թատրոններից հավաքված դերասանների համագործակցության շնորհիվ, ներկայացվելու է ոչ միայն Տիկնիկային թատրոնում, այլև տարբեր բեմահարթակներում: Ա. Խզմալյանի կարծիքով պրեմիերայից հետո պետք է մտածել ներկայացումը մարզեր տանելու մասին:
Հ. Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար և տնօրեն Ռուբեն Բաբայանը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր արձագանքել են գաղափարին. «Փայլուն անսամբլ և շատ ժամանակակից գաղափար. 6 թատրոններից հրաշալի դերասաններ` հավաքված մի ներկայացման մեջ: Այսօր, երբ վերանում են ամեն տեսակ, առավել ևս մշակութային սահմաններն աշխարհում, ժամանակն է, որ մենք վերացնենք մեզ մոտ եղած թատերական ասպարեզի ջրբաժաններն ու սահմանները»,- նշել է Ռ. Բաբայանը: Նա հույս է հայտնել, որ այս ներկայացումը կունենա շարունակություն և հետագայում հրաշալի դպրոց կդառնա երիտասարդ դերասանների համար:

Ведущие актеры 6 театров в одном спектакле: 3 и 4 марта в государственном кукольном театре имени О. Туманяна состоится премьера спектакля «Бой часов», по произведению Освальда Заградника. В спектакле «Бой часов» выступят любимые актеры в трех театрах столицы: в Государственном кукольном театре имени О. Туманяна, Национальном академическом театре имени Г. Сундукяна и в театре «Амазгаин» имени Соса Саргсяна. Режиссером спектакля является Самсон Мовсесян, помощник режиссера Грачья Гумбальян, художественное оформление - Карине Бабаян.
Подчеркнув эту инициативу, заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Ара Хзмалян отметил, что этот спектакль является данью уважения нашим известным артистам, посвятившим свою сознательную жизнь профессии актера и превратив ее в миссию, и их вклад в развитие театральной культуры неоспорим.
A. Хзмалян особо подчеркнул формат пьесы, добавив, что наиболее опасным для творческой группы, художника, творческого человека является стабильный быт и однообразная среда, неизменный творческий состав, зависимость от одного режиссера и автора.
«Этот формат призван доказать, что логика творческих отношений действительно должна изменяться, и эта новизна принесет пользу как актерам, так и и общественности», - сказал замминистра, добавив, что спектакль, созданный благодаря сотрудничеству актеров разных театров, будет представлен не только в театре кукол, но и на разных сценах. По мнению А. Хзмаляна, после премьеры спектакля необходимо подумать о его показах в регионах страны.
Художественный руководитель и директор государственного кукольного театра имеми О. Туманяна Рубен Бабаян поблагодарил всех, кто откликнулся на эту идею.
«Блестящий ансамбль и очень современная идея. Замечательные актеры из 6 театров собрались в одном спектакле. Сегодня, когда исчезают всевозможные культурные границы в мире, нам пора устранить водоразделы и границы нашей театральной сферы», - сказал Р. Бабаян. Он выразил надежду, что этот спектакль получит продолжение и в дальнейшем станет отличной школой для молодых актеров.