Հայաստանի 5 բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում կներդրվի քաղաքացիական կրթության «Ներգրավված քաղաքացի» դասընթացը։ Հայաստանյան 5 բուհերի` Երևանի պետական, Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական, Շիրակի պետական և Վանաձորի պետական համալսարանների և Ընտրական համակարգերի միջազգային հիմնադրամի (IFES) միջև այսօր ստորագրվել է ծրագրի մասնակցության վերաբերյալ հուշագիրը։
Կրթական ծրագիրը մշակել են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունն ու Ընտրական համակարգերի միջազգային հիմնադրամը (IFES)՝ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի աջակցությամբ «Քաղաքական մատչելիություն և ներառում» բաղադրիչի շրջանակում: Համանման ծրագիր հաջողությամբ արդեն ներդրվել է Վրաստանի և Ուկրաինայի ավելի քան 55 բուհում:
Ծրագրի մեկնարկը ողջունել են ԿԳՄՍ նախարարի խորհրդական Սամվել Կարաբեկյանը, ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության տնօրեն Դեբորա Գրիզերը, IFES հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Ժերոմ Լեյրոնը:
Նախարարի խորհրդական Սամվել Կարաբեկյանը նշել է, որ ԿԳՄՍ նախարարությունն ամիսներ շարունակ համագործակցել է ծրագրի հետ` կարևորելով քաղաքացիական կրթության նոր դասընթացի մշակումն ու ներդրումը հայաստանյան բուհերում. «Բացի դասընթացի հիմքում դրված և մեզ համար առաջնային նշանակություն ունեցող ժողովրդավարության և քաղաքացու իրավունքների արժեքներից, այս փուլում կարևոր է նաև դասավանդման և ուսանողակենտրոն կրթության կազմակերպման նոր մոտեցումների ներդրումը կրթական համակարգում: Դասընթացն ընտրական գործընթացների բարելավման խոշոր ծրագրի մի մասն է, որի հաջողվածության գրավականներից մեկն ակադեմիական մոտեցումների վրա հիմնված մեթոդաբանության ապահովումն է»,- նշել է Ս. Կարաբեկյանը:
Նրա խոսքով` այժմ ընթանում է դասընթացի նյութերի մշակումը, ծրագիրը նախատեսում է նաև դասախոսների վերապատրաստման բաղադրիչ և հատուկ ձեռնարկ ուսանողների համար: Նախարարի խորհրդականը հույս է հայտնել, որ ծրագրի հաջող փորձարկումից հետո այն կներդրվի նաև մյուս բուհերում։
Դասընթացը նպատակ ունի ինտերակտիվ ուսուցման մեթոդներ կիրառելով խթանել ակտիվ քաղաքացիությունը` ժողովրդավարական կառավարման և մարդու իրավունքների վերաբերյալ գիտելիքների ամրապնդմամբ:

Курс гражданского образования «Вовлеченный гражданин» будет внедрен в 5 ВУЗ-ах Армении. Между 5 государственными университетами Армении - Ереванским государственным университетом, Ереванским государственным университетом лингвистических наука им. Брюсова, государственным экономическим университетом Армении, Ширакским государственным университетом и Ванадзорским государственным университетом и Международным фондом избирательных систем (IFES) сегодня был подписан Меморандум о взаимопонимании.
Учебный план был разработан Министерством образования, науки, культуры и спорта Республики Армения и Международным фондом избирательных систем (IFES) при поддержке Программы развития Организации Объединенных Наций в рамках компонента «Политическая доступность и инклюзивность». Подобный проект уже успешно реализован в более чем 55 университетах Грузии и Украины. Начало проекта приветствовали советник министра НОКС Самвел Карабекян, директор миссии ПРООН Дебора Гризер и директор армянского офиса IFES Жером Лейрон.
Советник министра Самвел Карабекян отметил, что министерство образования, науки, культуры и спорта РА уже несколько месяцев сотрудничает с программой, подчеркнул важность разработки и внедрения нового курса гражданского образования в университетах Армении. «В дополнение к ценностям демократии и гражданства, которые лежат в основе курса и которые имеют для нас первостепенное значение, на этом этапе важно внедрять новые подходы к преподаванию и обучению, ориентированному на учащихся, в систему образования. Тренинг является частью крупной программы улучшения избирательного процесса, и одним из ключей к его успеху является обеспечение методологии, основанной на академических подходах»,- отметил Карабекян.
По его словам, в настоящее время разрабатываются материалы курса, программа предусматривает компонент подготовки учителей и специальное пособие для студентов. Советник министра выразил надежду, что после успешного тестирования программа будет внедрена и в других ВУЗ-ах. Курс направлен на продвижение активной гражданственности путем использования интерактивных методов обучения и укрепление знаний о демократическом управлении и правах человека.