Դպրոցական աբոնեմենտային համակարգի ներդրման ծրագիրը նախատեսված է պետական հանրակրթական դպրոցների 1-12-րդ դասարանների աշակերտների և ուսուցիչների համար: Համակարգի ներդրումը հնարավորություն է տալիս յուրաքանչյուր աշակերտի և ուսուցչի` ուսումնական տարվա ընթացքում երեք մշակութային հաստատություն մեկ անգամ անվճար մուտք գործելու: Ծրագրի նպատակն է խթանել դպրոց-մշակութային օջախ կապը, նպաստել երեխաների և պատանիների գեղարվեստական դաստիարակությանը և գեղագիտական զարգացմանը:
ՀՀ մշակույթի և ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունների /այժմ՝ ԿԳՄՍՆ/ կողմից իրականացվող Դպրոցական բաժանորդային համակարգի իրականացման ծրագիրը մեկնարկել է 2018 թ. նոյեմբերից, որի շրջանակում 2018 թվականի նոյեմբեր–դեկտեմբեր ամիսներին մշակույթի նախարարության ենթակայության թանգարաններ են այցելել 35201, իսկ այլ ենթակայության թանգարաններ՝ 4811 աշակերտներ և ուսուցիչներ:
2019 թվականի առաջին եռամսյակում ՀՀ մշակույթի նախարարության ենթակայության թանգարաններ են այցելել 32831, իսկ այլ ենթակայության թանգարաններ՝ 4901 աշակերտներ և ուսուցիչներ: 2019 թվականի երկրորդ եռամսյակում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության ենթակայության թանգարաններ են այցելել 68675, իսկ այլ ենթակայության թանգարաններ՝ 14255 աշակերտներ և ուսուցիչներ:
Ծրագրի շրջանակում թատրոններ են այցելել 2619, իսկ համերգային կազմակերպություններ՝ 884 աշակերտներ և ուսուցիչներ: 2019 թվականի երրորդ եռամսյակում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության ենթակայության թանգարաններ են այցելել 894, իսկ այլ ենթակայության թանգարաններ՝ 114 աշակերտներ և ուսուցիչներ: Նույն ժամանակահատվածում թատրոններ են այցելել 881 աշակերտներ և ուսուցիչներ: Համերգային կազմակերպություններ այցելություններ չեն եղել:
Ամփոփելով Դպրոցական բաժանորդային համակարգի իրականացման ծրագիրը, տեղեկացնում ենք, որ թանգարաններ են այցելել 161682 /նախարարության ենթակայության՝ 137601, այլ ենթակայության՝ 24081/, թատրոններ՝ 3500, իսկ համերգային կազմակերպություններ՝ 884 դպրոցականներ և ուսուցիչներ: Ծրագիրը մեծապես նպաստում է երեխաների և պատանիների գեղագիտական դաստիարակությանը և գեղարվեստական աշխարհայացքի ձևավորմանը:

Программа внедрения системы школьного абонемента предназначена для учащихся и учителей 1-12 классов общеобразовательных школ. Внедрение системы позволяет каждому ученику и учителю бесплатно посещать три культурных учреждения один раз в год. Целью проекта является содействие школьно-культурным связям, содействие художественному образованию и развитию детей и подростков.
Программа внедрения системы школьного абонемента, запущенная министерствами культуры и образования и науки РА (сейчас ОНКС) стартовала в ноябре 2018 года. В рамках программы в течение ноября-декабря 2018 года 35201 учеников посетили музеи, подведомственные министерству культуры, а 4811 учащихся и учителей посетили другие музеи.
В первом квартале 2019 года музеи подведомственные министерству культуры Республики Армения посетили 32831 школьников и учителей, а 4901 - другие музеи.
Во втором квартале 2019 года 68675 человек посетили музеи при министерстве образования, науки, культуры и спорта РА и 14255 учащихся и преподавателей стали посетителями других подведомственных музеев.
В рамках программы 2619 учеников и преподавателей посетили театры, а 884 - другие концертные учреждения.
В третьем квартале 2019 года музеи при министерстве образования, науки, культуры и спорта РА посетили 894 учеников и учителей и 114 - другие музеи. За тот же период театры посетили 881 ученика и учителя. Посещений концертных организаций не наблюдалось.
Подводя итоги программы внедрения системы школьного абонемента, сообщаем, что 161682 человека посетили музеи, подведомственные министерству образования, науки, культуры и спорта РА музеи /137601- подведомственные министерству, другие-24081/, театры-3500, а концертные организации - 884 школьника и учителя. Программа в значительной степени способствует эстетическому воспитанию детей и подростков и развитию художественного мировоззрения.