Կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելելու նպատակով տարբեր երկրներում հայտարարված արտակարգ դրության պայմաններում առաջացած իրավիճակում մեր սփյուռքահայ հայրենակիցների կրթական գործընթացի շարունակականությունը հնարավորինս ապահովելու նպատակով ԿԳՄՍ նախարարության յութուբի (https://www.youtube.com/user/armeduchannel) ալիքում տեղադրվել են հայագիտական առարկաների տեսադասեր՝ «Հայոց լեզու», «Հայ գրականություն» և «Հայոց պատմություն» առարկաներից` https://bit.ly/34m1Wtm
Բացի այդ, ԿԳՄՍՆ-ի գործարկած հեռավար կրթության ռեսուրսների համալիր էջում (heravar.armedu.am) ևս առկա են առցանց ռեսուրսներ և գործիքներ, մասնավորապես, Tumanyan.Online առցանց դպրոցը՝ https://armenian-language.org/, որի միջոցով մեր սփյուռքահայ հայրենակիցների երեխաները կարող են սովորել հայոց լեզու, այդ թվում՝ օտար լեզվով։
Վերոնշյալ էջում տեղադրված է նաև ՀԲԸՄ հայկական վիրտուալ համալսարանի (ՀՎՀ) գործարկած առցանց կրթության հարթակը, որտեղ տեղադրված է հայկական մշակութային ժառանգության վերաբերյալ տեղեկատվություն՝ լեզու, պատմություն, կրոն, ճարտարապետություն, խոհանոց, շախմատ: Ինտերակտիվ բովանդակության հիմքում ՀՎՀ-ի մուլտիմեդիա էլեկտրոնային գրքերն են, առցանց դասընթացները և վիրտուալ այցելությունները, որոնք ներկայացված են յոթ լեզուներով՝ արևելահայերեն և արևմտահայերեն, անգլերեն, ֆրանսերեն, ռուսերեն, իսպաներեն և թուրքերեն: Կրթական հարթակը նաև լավ հնարավորություն է ամենօրյա ինտերակտիվ հանդիպումների և առցանց հաղորդակցության համար: Կրթական ինքնուսույց նյութերից բացի ՀՎՀ-ի կրթահարթակում կազմակերպվում են նաև վիրտուալ այցելություններ դեպի պատմական և մշակութային վայրեր Հայաստանում և սփյուռքում: ՀՎՀ-ի ինտերակտիվ առցանց կրթական հարթակը հասանելի է անվճար www.avc-agbu.org կայքում, ինչպես նաև ՀՎՀ-ի սոցիալական ցանցերում:

Video lessons on Armenian studies: “Armenian language”, “Armenian Literature” and “History of Armenia” https://bit.ly/34m1Wtm were posted on YouTube channel of the MoESCS (https://www.youtube.com/user/armeduchannel) to ensure the continuity of learning process of diaspora Armenians in the state of emergency declared in different countries to prevent the spread of coronavirus.
Also, there are online resources and tools on the comprehensive distance learning resources page (heravar.armedu.am), in particular Tumanyan.Online school /https://armenian-language.org/, where the children of our compatriots from Diaspora can learn Armenian Language, including in a foreign language.
The aforementioned page also contains the online educational platform of the Armenian Virtual College (AVC) AGBU, which provides information on the Armenian cultural heritage: language, history, religion, architecture, cuisine, chess. The interactive content is based on AVC multimedia e-books, online courses and virtual visits, which are presented in seven languages: Eastern Armenian and Western Armenian, English, French, Russian, Spanish and Turkish. The educational platform is also a good opportunity for daily interactive meetings and online communication. In addition to educational materials for self-study, the AVC educational platform also organizes virtual visits to historical and cultural sites in Armenia and the diaspora. The AVC Interactive Online Education Platform is available free of charge at www.avc-agbu.org, as well as on AVC social networks.
Numerous Armenological materials are also available in "Resource Database" Armenian educational environment.