Փետրվարի 19-ին` Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան օրվա և Գիրք նվիրելու տոնի կապակցությամբ Հայաստանի ազգային պատկերասրահում տեղի է ունեցել «Թումանյան-Կոմիտաս-150» գեղարվեստական պատկերագրքի շնորհանդեսը, որին ներկա է եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
Ողջունելով և շնորհավորելով ներկաներին` նախարարը նշել է, որ մեկ միասնական պատկերագիրք ունենալու միտքը հղացել է անցյալ տարի, Թումանյանի և Կոմիտասի 150-ամյակի միջոցառումները նշելու օրերին։
«Գեղարվեստական այս ալբոմի հրատարակումը համահունչ է օրվա խորհրդին, նաև խորհրդանշական, քանի որ նրանում մեկտեղված են մեր երկու մեծերի կերպարները»,- նշել է Արայիկ Հարությունյանը և ներկաներին կոչ արել օրվա խորհրդի շրջանակում միմյանց պատկերագիրք նվիրել:
Նախարարը կատարված աշխատանքի համար առանձնահատուկ շնորհակալություն է հայտնել հեղինակ-կազմող, Հայաստանի ազգային պատկերասրահի գեղանկարի բաժնի պատասխանատու Հայկուհի Սահակյանին:

Օn the occasion of Hovhannes Tumanyan’s birthday and “Book Donation Day” on February 19, the RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Arayik Harutyunyan attended the presentation ceremony of “Tumanyan - Komitas -150” art album at the National Gallery of Armenia.
Greeting and congratulating those present, the Minister noted that the idea of creating a combined illustrated album emerged last year during the celebrations of the 150th anniversary of Tumanyan and Komitas.
“The release of this art album is in harmony with the symbol of the day and is also distinctive, as it includes our two eminent celebrities,” noted Arayik Harutyunyan encouraging everyone to present each other the illustrated album within the frame of the day.
The Minister expressed special gratitude to Haykuhi Sahakyan, the author and head of the Painting Department of the National Gallery of Armenia.