Փետրվարի 19-ին` Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան օրվա և Գիրք նվիրելու տոնի կապակցությամբ Հայաստանի ազգային պատկերասրահում տեղի է ունեցել «Թումանյան-Կոմիտաս-150» գեղարվեստական պատկերագրքի շնորհանդեսը, որին ներկա է եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
Ողջունելով և շնորհավորելով ներկաներին` նախարարը նշել է, որ մեկ միասնական պատկերագիրք ունենալու միտքը հղացել է անցյալ տարի, Թումանյանի և Կոմիտասի 150-ամյակի միջոցառումները նշելու օրերին։
«Գեղարվեստական այս ալբոմի հրատարակումը համահունչ է օրվա խորհրդին, նաև խորհրդանշական, քանի որ նրանում մեկտեղված են մեր երկու մեծերի կերպարները»,- նշել է Արայիկ Հարությունյանը և ներկաներին կոչ արել օրվա խորհրդի շրջանակում միմյանց պատկերագիրք նվիրել:
Նախարարը կատարված աշխատանքի համար առանձնահատուկ շնորհակալություն է հայտնել հեղինակ-կազմող, Հայաստանի ազգային պատկերասրահի գեղանկարի բաժնի պատասխանատու Հայկուհի Սահակյանին:

19 февраля по случаю дня рождения Ованнеса Туманяна и «Дня дарения книг» в Национальной галерее Армении состоялась презентация художественной иллюстрированной книги «Туманян-Комитас-150», на которой присутсвовал министр образования, науки, культуры и спорта РА Араик Арутюнян.
Поприветствовав и поздравив присутствующих, министр отметил, что идея создать совмещенную иллюстрированную книгу возникла в прошлом году в дни празднования 150-летия Туманяна и Комитаса.
«Релиз этого художественного альбома гармонирует как с символом дня, так и является знаковым, поскольку включает в себя образы наших двух великих людей», - сказал Араик Арутюнян, призывая присутствующих подарить друг другу иллюстрированную книгу в рамках дня.
Министр выразил особую благодарность автору-составителю, ответственному сотруднику отдела живописи Национальной галереи Армении Айкуи Саакян.