Կենսաթոշակառուներն, այսուհետ, հնարավորություն ունեն անվճար այցելելու ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ենթակայության թատերահամերգային կազմակերպությունների կողմից պետական աջակցությամբ իրականացվող մշակութային միջոցառումների, ինչպես նաև թանգարաններ:
Այսօր ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը և ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը ստորագրել են հուշագիր, համաձայն որի կենսաթոշակառուներին (աշխատանքային՝ տարիքային, արտոնյալ պայմաններով, երկարամյա ծառայության, հաշմանդամության, կերակրողին կորցնելու դեպքում, մասնակի, զինվորական` երկարամյա ծառայության, կերակրողին կորցնելու դեպքում) մշակութային օջախներ այցելելու նպատակով կտրամադրվեն անվճար տոմսեր:
ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը կարևորել է ծրագիրը՝ ընդգծելով, որ արվել է հնարավորը՝ առավելագույնս շատ խմբեր ծրագրում ներգրավելու համար: «Մինչ այժմ բյուջետային միջոցների հաշվին մենք իրականացրել ենք նման ծրագրեր, սակայն այժմ մեր մշակութային օջախները պատրաստակամություն են հայտնել հյուրընկալել կեսաթոշակառուներին: Այս առումով ևս մենք արել ենք առավելագույնը, որ լրացուցիչ բարդություններ չստեղծենք մեր հայրենակիցների համար»,-նշել է Արայիկ Հարությունյանը՝ տեղեկացնելով, որ յուրաքանչյուր թատերական կազմակերպություն յուրաքանչյուր միջոցառման համար ինքն է որոշում անվճար տրամադրվող տոմսերի քանակը, որը կարող է տատանվել դահլիճի տեղերի 2,5-5 %-ի սահմաններում:
Զարուհի Բաթոյանը տեղեկացրել է, որ յուրաքանչյուր կենսաթոշակառու տարին 3 անգամ կարող է այցելել իր նախընտրած յուրաքանչյուր թատերահամերգային կազմակերպություն, իսկ թանգարաններ՝ ամիսը 2 անգամ: «Մենք պարզեցրել ենք ընթացակարգերը. այսուհետ, տոմսեր ձեռքբերելու համար կենսաթոշակառուն կարիք չունի այցելել սոցիալական տարածքային ծառայություն, նա պարզապես կենսաթոշակառու լինելու հանգամանքը հավաստող փաստաթղթով և անձնագրով պետք է այցելի տվյալ մշակությին օջախ, որտեղ նրան կտրամադրեն անվճար տոմս»,-նշել է աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարը:
Բանախոսներն անդրադարձել են նաև մշակութային օջախների մատչելիության խնդրին: Նրանց խոսքով՝ այս ծրագիրը կարևոր նախաձեռնություն է ոչ միայն ֆինանսական մատչելության և հասանելիության իմաստով, այլ նաև նոր խթան կհանդիսանա, որ հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար մշակութային օջախները մատչելի դառնան նաև ֆիզիկական իմաստով:

Отныне пенсионеры имеют возможность бесплатно посещать культурные мероприятия, осуществляемые под эгидой Министерства образования, науки, культуры и спорта РА, а также музеи, находящиеся под ведомством МОНКС.
Сегодня министр образования, науки, культуры и спорта РА Араик Арутюнян и министр труда и социальных вопросов РА Заруи Батоян подписали меморандум, согласно которому пенсионерам (нетрудоспособный возраст, льготные условия, долгая служба, инвалидность, потеря кормильца, долгая служба в армии) будут предоставлены бесплатные билеты.
Министр образования, науки, культуры и спорта РА Араик Арутюнян подчеркнул важность программы, и добавил, что было сделано все возможное для привлечения в нее как можно больше групп. «До сих пор мы реализовывали такие программы за счет бюджетных средств, но теперь наши культурные центры выразили готовность принимать пенсионеров. И в этом отношении мы сделали все возможное, чтобы не создавать дополнительных осложнений нашим соотечественникам», - сказал Араик Арутюнян, отметив, что каждая театральная организация решает количество бесплатных билетов на каждое мероприятие, которое может варьироваться от 2,5 до 5%.
Заруи Батоян сообщила, что каждый пенсионер может посещать любую театральную организацию по своему выбору три раза в год и музеи два раза в месяц. «Мы упростили процедуры. Отныне, чтобы получить билеты, пенсионерам не нужно идти в социальную службу, они должны просто пойти в культурный центр с паспортом и удостоверением пенсионера, где им выдадут бесплатный билет», - сказала министр труда и социальных вопросов.
Спикеры также затронули вопрос доступности культурных центров. По их мнению, эта программа является важной инициативой не только с точки зрения финансовой доступности, но она также даст новый стимул для людей с ограниченными возможностями посещать культурные мероприятия.