Նախարարության ենթակայությամբ գործող «Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիա» ՊՈԱԿ-ը տարիներ շարունակ իրականացնում է «Դպրոցականի ֆիլհարմոնիա» կրթամշակութային ծրագիրը: Ուսումնական տարվա ընթացքում, յուրաքանչյուր ուրբաթ, ժամը 14:00-ին, «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում դաս-համերգների միջոցով դպրոցականներին մատուցվում է դասական և ազգային երաժշտություն: Հայտնի երաժիշտները և երաժշտագետները ներկայացնում են անվանի կոմպոզիտորների կյանքն ու ստեղծագործությունները, բացատրում երաժշտական գործիքների նշանակությունը, դրանց պատմությունը, ինչպես նաև հայկական պարերի սիմվոլիկան: Ինչո՞ւ դաս-համերգ, որովհետև բեմում դաս է համերգի ձևաչափով, և համերգ՝ դասի ձևաչափով:
2019 թվականի ուսումնական տարվա ընթացքում իրականացվել է 46 դաս-համերգ: Ֆիլհարմոնիայի դահլիճում այս տարվա ընթացքում դաս-համերգին մասնակցել է 11445 հանդիսատես:

Государственная филармония Армении (ГНКО) , действующая при министерстве, уже много лет осуществляет образовательную и культурную программу «Филармония школьника». В течение учебного года каждую пятницу в 14:00 в концертном зале имени Арно Бабаджаняна проходят уроки-концерты для школьников, в течение которых звучит классическая и национальная музыка.
Известные музыканты и музыковеды рассказывают о жизни и творчестве известных композиторов, объясняют значение музыкальных инструментов, их историю, а также символику армянского танца. Почему урок-концерт? Потому что на сцене проходит урок в формате концерта, и концерт в формате урок. В течение 2019 учебного года было проведено 46 уроков-концертов. В этом году уроки-концерты в зале филармонии посетили 11445 зрителей.