ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ, Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնը 2019 թվականից իրականացնում է «Դասարան+Դասական» թատերական կրթական ծրագիրը։ Այն մշակված է ավագ դպրոցի աշակերտների համար՝ միտված ամրապնդելու դպրոց-թատրոն կապը։
Ծրագրին մասնակից աշակերտները հայ թատերարվեստին նվիրված՝ «Իմ սիրելի դերասանը/դերասանուհին», «Իմ սիրելի ներկայացումը», «Իմ սիրելի թատրոնը», «Իմ սիրելի գրական հերոսը» թեմաներով շարադրություն են գրել։ Արդյունքների ամփոփման միջոցով ընտրվել է 60 հաղթող։ Ընտրական փուլը հաղթահարած աշակերտները նոյեմբերի 12-16-ը Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի «Փոքր բեմում» մասնակցել են «Թատրոնի պատմություն», «Դերասանական արվեստ», «Ռեժիսորական արվեստ», «Թատերական գործի կազմակերպում», «Արվեստի այլ տեսակների ներգրավվածությունը թատրոնում» թեմաներով սեմինար-դասախոսությունների, որոնք վարել են ոլորտի լավագույն մասնագետները։

With the support of the RA Ministry of Education, Science, Culture, and Sports, Gabriel Sundukyan National Academic Theatre has been implementing the “Classics +Classroom” theatrical-educational program since 2019. The program is developed for high school students and strengthens the relationship between the school and the theatre.
The program participants wrote essays on Armenian theatre art on the topics “My Favorite Actor/Actress”, “My Favorite Performance”, “My Favorite Theatre”, “My Favorite Literary Hero”. Summing up the competition, 60 winners were selected. The students who passed the qualifying stage participated in lectures and seminars on November 12-16 at the “Small Stage” of Gabriel Sundukyan National Academic Theatre. Lecture seminars on "History of the Theater", "Art of Acting", "Directing Art", "Theatre Management" and "Other Types of Art" were conducted by the leading specialists in the field.