ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ, Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնը 2019 թվականից իրականացնում է «Դասարան+Դասական» թատերական կրթական ծրագիրը։ Այն մշակված է ավագ դպրոցի աշակերտների համար՝ միտված ամրապնդելու դպրոց-թատրոն կապը։
Ծրագրին մասնակից աշակերտները հայ թատերարվեստին նվիրված՝ «Իմ սիրելի դերասանը/դերասանուհին», «Իմ սիրելի ներկայացումը», «Իմ սիրելի թատրոնը», «Իմ սիրելի գրական հերոսը» թեմաներով շարադրություն են գրել։ Արդյունքների ամփոփման միջոցով ընտրվել է 60 հաղթող։ Ընտրական փուլը հաղթահարած աշակերտները նոյեմբերի 12-16-ը Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի «Փոքր բեմում» մասնակցել են «Թատրոնի պատմություն», «Դերասանական արվեստ», «Ռեժիսորական արվեստ», «Թատերական գործի կազմակերպում», «Արվեստի այլ տեսակների ներգրավվածությունը թատրոնում» թեմաներով սեմինար-դասախոսությունների, որոնք վարել են ոլորտի լավագույն մասնագետները։

При поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта РА с 2019 года Национальный академический театр имени Габриэля Сундукяна осуществляет театрально-образовательную программу «Классика+Класс». Она предназначена для старшеклассников и укрепляет связь между школой и театром.
Участники программы написали сочинения, посвященные армянскому театральному искусству на темы «Мой любимый актер/актриса», «Мой любимый спектакль», «Мой любимый театр», «Мой любимый литературный герой»
В результате подведения итогов были отобраны 60 победителей.
Ученики, прошедшие отборочный тур, 12-16 ноября приняли участие в лекциях-семинарах, которые прошли на «Малой сцене» Национального академического театра имени Габриэля Сундукяна. Лекции-семинары по «Истории театра», «Актерском искусстве», «Режиссура искусства», «Организация театральной работы» и «Другие виды искусства» провели лучшие специалисты в этой области.