Հայաստանի դպրոցներում 2019 թ. ընթացքում «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների թիվն ավելացել է 350-ով: ՀՀ կառավարությունը լրացուցիչ հարկային մուտքերի հաշվին նախապես հատկացված 352 մլն դրամից բացի, հավելյալ ևս 834 մլն դրամ է տրամադրել 284 նոր լաբորատորիայի ձեռքբերման նպատակով, ևս 66 լաբորատորիա դպրոցներն ստացել են մասնավոր ընկերությունների աջակցությամբ: Արդյունքում, եթե 2019 թ. հունվարի 1-ի դրությամբ հանրապետությունում գործում էր 225 ինժեներական լաբորատորիա, այժմ դրանց թիվը հասել է 575-ի, այսինքն` ավելացել է ավելի քան 155 տոկոսով:
Այս մասին հայտարարվել է կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունում նախարար Արայիկ Հարությունյանի, Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանի, Տավուշի մարզպետ Հայկ Չոբանյանի, Լոռու մարզպետ Անդրեյ Ղուկասյանի և Գյումրու մարզպետի տեղակալ Վարդան Գրիգորյանի համատեղ ասուլիսում:
«Այս տարի ինժեներական լաբորատորիաների թիվն աննախադեպ աճել է: Տեխնոլոգիական կրթության զարգացումը նախարարության և կառավարության առաջնահերթություններից է. տեխնոլոգիապես զարգացած պետություն կառուցելու համար նման գիտելիքը կարևոր նախապայման է»,- նշել է նախարարը և հավելել, որ ծրագիրը լինելու է շարունակական: Ա. Հարությունյանի խոսքով` 21-րդ դարը տեխնոլոգիական գիտելիքի ժամանակաշրջան է, և լաբորատորիաներում կրթվելը անհրաժեշտ է ինչպես ծրագրավորողներին ու ինժեներներին, այնպես էլ այլ նախասիրություններ ունեցող երեխաներին:
ԱՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանի խոսքով` «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների ստեղծումը բազմափուլ տեխնոլոգիական ծրագրի հենքն է. «Լաբորատորիայի խմբակներում ընդգրկված երեխաները տիրապետում են եռաչափ մոդելավորմանը, ռոբոտաշինությանը և գիտեն առնվազն ծրագրավորման մեկ լեզու: Նրանք ևս մեկ քայլ անելով կարող են դառնալ երիտասարդ ՏՏ մասնագետ և մտնել աշխատաշուկա: Դրա փորձն ունենք Վանաձորում. «Արմաթ» խմբակ հաճախող բարձր տարիքի աշակերտներն արդեն աշխատում են ՏՏ ընկերությունում, իհարկե, ծնողների իմացությամբ»,- նշել է նա` ավելացնելով, որ անհրաժեշտ է քայլեր ձեռնարկել, որ ՏՏ ընկերությունները մարզային մասնաճյուղեր հիմնեն և աշխատուժը մնա տեղերում:
ՀՀ երեք մարզերի` Շիրակի, Լոռու և Տավուշի հանրակրթական դպրոցներն ամբողջությամբ ապահովված են «Արմաթ» լաբորատորիաներով: Շիրակի մարզի 140 դպրոցից այս տարի նոր լաբորատորիա է տեղադրվել 117 դպրոցում, Լոռիում ևս 140 դպրոցից 118-ը ապահովվել են նոր լաբերով, իսկ Տավուշում 83 դպրոցից նոր լաբեր են ստացել 44-ը (մնացած դպրոցներն ապահովվել էին նախորդ տարիներին): «Երջանիկ եմ, որ 2016 թ. առիթ եմ ունեցել բացելու Տավուշի մարզի առաջին «Արմաթ» լաբորատորիան, իսկ երեկ բացեցինք վերջինը` ամբողջացնելով մարզային ծրագիրը: Սա մեծ երազանք էր, որն ունեցավ հաջողություն, և հնարավորություն` սիրահարվելու տեխնոլոգիաներին»,- ասել է Տավուշի մարզպետ Հ. Չոբանյանը` կոչ անելով բոլոր երեխաներին ընդգրկվել լաբորատորիաներում:
Լոռու մարզպետի տեղեկացմամբ, հունվարից մարզի բոլոր դպրոցներում կգործեն «Արմաթ» խմբակները, որոնք ամբողջությամբ փոխում են դպրոցի մթնոլորտը. «Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնը հետագայում խմբակ հաճախող աշակերտների համար կարող է աշխատավայր հանդիսանալ»,- նշել է նա:
Տարվա ընթացքում ինժեներական լաբորատորիաներ են տեղադրվել նաև Արցախի և Ջավախքի դպրոցներում: Հետագայում ինժեներական լաբորատորիաների համալրման ծրագիրը կընդլայնվի: Նման լաբորատորիաներ չեն ունենա միայն այն դպրոցները, որոնց աշակերտների թիվը 33-ից պակաս է: «Արմաթ» լաբորատորիաները նախատեսված են 10-18 տարեկանների համար, պարապմունքներն անվճար են, մեկ խմբում կարող է ընդգրկվել մինչև 18 երեխա:
Այսպիսով, Հայաստանը դիրքավորվում է աշխարհի այն երկրների շարքում, որտեղ STEM կրթությունը ինժեներական լաբորատորիաների տեսքով հասանելի է հանրակրթական համակարգի շուրջ 50% դպրոցներում։

The number of “Armath” engineering laboratories has increased by 350 in Armenian schools during 2019. Out of 350 labs, 284 were installed by the state budget support and 66 were acquired with the support of private companies. As a result, as of January 1, 2019, only 225 engineering laboratories operated in the country. Now their number has reached 575: the number has increased by 150%.
This was announced by the Minister of Education, Science, Culture and Sports Arayik Harutyunyan, Executive Director of the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE) Karen Vardanyan, Tavush Governor Hayk Chobanyan, Lori Governor Andrey Ghukasyan and Gyumri Deputy Governor Vardan Gasparyan in a joint press conference.
“This year the number of engineering laboratories has increased considerably. Technological education development is one of the priorities of the Ministry and the Government: such knowledge is an important precondition for building a technologically advanced State”- stated the Minister and noted that the program will be ongoing. According to Mr. Harutyunyan, the 21st century is an era of technological knowledge, and education in laboratories is required for both programmers and engineers, as well as children with other interests.
As stated by the executive director of UATE Karen Vardanyan, the creation of "Armath" engineering laboratories is the basis of a multi-stage technological program. “The children, attending the labs, master 3D Modelling, Robotics and know at least one programming language. Another step and they will become young IT specialists and enter the labor market. We have such an experience in Vanadzor. Elder students attending “Armath” labs already work in IT company, of course, with parents' permission”- noted the director adding that steps should be taken for IT companies to establish regional branches and keep the workforce in place.
All the secondary schools of Shirak, Lori, and Tavush regions are equipped with “Armath” laboratories. Out of 140 schools of Shirak, region labs were installed in 117 schools; out of 140 schools of Lori region labs were installed in 118 schools; in Tavush region, new labs were installed in 44 schools out of 83 (the rest of schools were equipped with labs during the past years). “I am happy that in 2016 I had the opportunity to open the first “Armath” laboratory in Tavush region, and yesterday we opened the last one, completing the regional project. It was a great dream, success, and an opportunity to fall in love with technology” – stated the Governor of Tavush region H. Chobanyan.
According to the governor of Lori region, “Armath” engineering laboratories will operate in all schools of the region starting from January, which will completely change the learning environment of a school. “Later, Vanadzor Technological Center may become a workplace for the students of the engineering laboratories” – stated the Governor.
During the current year, engineering laboratories were also installed in schools of Artsakh and Javakhk. In the future, the program of replenishment of engineering laboratories will be expanded. The laboratories won’t be installed only at schools with less than 33 pupils. "Armath” laboratories are designed for children aged 10-18, classes are free, up to 18 children can be enrolled in a group.
Thus, Armenia ranks among the countries of the world where STEM education in the form of engineering laboratories is available in about 50% of schools in the general education system.