Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է ստեղծված իրավիճակում ավարտական քննությունների կազմակերպման գործընթացը:
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը ներկայացրել է հանրակրթական, միջին մասնագիտական և բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում ավարտական, ինչպես նաև բուհերի ընդունելության քննությունների անցկացման վերաբերյալ առաջարկությունների փաթեթ: Նշվել է, որ այն մշակվել է՝ հաշվի առնելով մի շարք երկրների փորձը:
Ծավալված քննարկման արդյունքում վարչապետը հանձնարարել է ներկայացնել կառավարության որոշման նախագիծ:
Այնուհետև անդրադարձ է կատարվել ուսանողների վարձրավճարների հետ կապված խնդրին: Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է այն ուսանողներին աջակցություն ցուցաբերելու կարևորությունը, որոնք ունեն ուումնառության բարձր մակարդակ: Այս հարցի վերաբերյալ ևս հանձնարարվել է ներկայացնել միջոցառումների ծրագիր:
Մտքեր են փոխանակվել նաև աշակերտներին պլանշետներով ապահովելու ուղղությամբ կատարվող աշխատանքների շուրջ: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է գործընթացի համապարփակ կազմակերպումը և ԿԳՄՍ և Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարություններին հանձնարարել ներկայացնել պլանշետների արտադրության կազմակերպման ծրագիր, որը ոչ միայն ստեղծված իրավիճակում լուծում կառաջարկի, այլ յուրաքանչյուր տարի աշակերտներին կապահովի պլանշետների անհրաժեշտ խմբաքանակով:

Chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan, a consultation was held in the Office of Government to discuss the process of organizing graduation and entrance exams in the current situation.
The Ministry of Education, Science, Culture and Sports presented a package of proposals for holding graduation and entrance examinations in general, vocational and higher educational institutions. The package has been developed on the basis of international experience. Following the discussion, the Prime Minister instructed the stakeholders to submit a draft government decision.
A reference was made to the issues of tuition fees. The Prime Minister underscored the need to support high-performing students and instructed to develop an action plan on the issue.
Views were exchanged on providing schoolchildren and students with tablets. Nikol Pashinyan emphasized that the problem needs a comprehensive approach and instructed the Ministry of Education, Science, Culture and Sports and the Ministry of High-Tech Industry to develop and submit a strategic tablet production program that will not only solve the current problems, but will annually provide students with the necessary amount of tablets.