ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը, Պարենի համաշխարհային ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի և «Կայուն դպրոցական սնունդ» հիմնադրամի հետ համատեղ, ազդարարել են «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրի իրականացման նոր փուլի մեկնարկը:
Ռուսաստանի Դաշնության տրամադրած հավելյալ միջոցների շնորհիվ այս տարի ծրագրի ֆինանսավորումը 3 միլիոն ԱՄՆ դոլարից հնարավոր կլինի հասցնել տարեկան մինչև 5 միլիոն ԱՄՆ դոլարի: 2019 թվականի դրությամբ, ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ Արմավիրի, Գեղարքունիքի, Կոտայքի, Լոռու և Արագածոտնի մարզերի` 412 հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում` սնունդ տրամադրելով 1-4-րդ դասարանների շուրջ 50000 աշակերտների:
«Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագիրը Հայաստանում իրականացվում է 2010 թվականից` ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի (ՄԱԿ-ի ՊՀԾ) և ՀՀ կառավարության միջև կնքված համաձայնագրի հիման վրա՝ նպատակ ունենալով ստեղծել դպրոցական կայուն սննդի համակարգ: Ազգային ծրագրի շրջանակում սնունդ է տրամադրվում տարրական դասարանների և դպրոցի նախապատրաստական խմբեր ունեցող բոլոր հանրակրթական դպրոցներին: Ծրագրի վերափոխման այս փուլում պլանավորվում է կազմակերպել մասնագիտական դասընթացներ` համայնքի անդամների համար աշխատաշուկայի նոր հնարավորություններից օգտվելու նպատակով: Ջերմոցային տնտեսությունների ստեղծումը և դպրոցական սննդի արտադրությունը կապահովի առողջ սննդի կազմակերպումը դպրոցներում ամբողջ տարվա ընթացքում, իսկ կրթական ծրագրերը կներառեն առողջ ապրելակերպի դասընթացներ երեխաների և համայնքների անդամների համար: Այս ամենի արդյունքում ծրագրում ընդգրկված ՀՀ դպրոցները կվերափոխվեն ավելի լայն կրթական հարթակների, կխթանվի մարդկային կապիտալի և տնտեսության զարգացումը:
«Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագիրը հնարավորություն կտա ապահովել Հայաստանի բոլոր մարզերի հանրակրթական դպրոցների տարրական դասարանների աշակերտների առողջ սնունդը, բարելավել նրանց առողջությունն ու հաղթահարել աղքատությունը` նպաստելով դպրոցականների հաճախելիության բարձրացմանն ու համընդհանուր տարրական կրթության ձեռքբերմանը:

The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of RA, in cooperation with the World Food Program Armenia and the Sustainable School Feeding Foundation, is announcing a new stage of the School Feeding Program.
As a result of additional contributions from the Russian Federation this year the program will increase from $ 3 million to $ 5 million. As of 2019 the program is implemented in 412 public educational institutions of Armavir, Gegharkunik, Kotayk, Lori and Aragatsotn marzes. Food is provided to about 50,000 students in grades 1-4.
According to the agreement signed between the UN World Food Program (WFP) and the Government of the Republic of Armenia, the Sustainable School Feeding Program has been implemented in our country since 2010 with the aim of creating a sustainable school nutrition system. The National Program provides meals to primary grades and all secondary schools with preparatory school groups. In the new stage, it is envisaged to organize professional trainings for community members enabling them to take advantage of new job opportunities in the labor market. The establishment of greenhouses and school-based Food Value Chains will ensure the organization of healthy meals throughout the school year, improved availability and access to nutritious food for community members and educational programs will include healthy lifestyle courses for children and communities. As a result, the schools involved in the program will be transformed into wider educational platforms, stimulating human capital, economic development and supporting food security.
The Sustainable School Feeding Program will provide an opportunity for healthy nutrition to be available for primary school students in all regions of Armenia, improve their health and overcome poverty by promoting increased school attendance in the context of universal primary education.