ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի ռեկտոր Ժան-Մարկ Լավեստին: Աշխատանքային հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Նախարար Արայիկ Հարությունյանը, ողջունելով հյուրին, ասել է, որ բարձր է գնահատում Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի արդյունավետ գործունեությունը և պատրաստակամություն հայտնել աջակցել բարձրագույն ուսումնական հաստատության ընդլայմանը միտված նախաձեռնություններում:
Ռեկտոր Ժան-Մարկ Լավեստին, շնորհակալություն հայտնելով նախարարին ընդունելության համար, տեղեկացրել է, որ աշնանն ավարտում է իր առաքելությունը Հայաստանում որպես Ֆրանսիական համալսարանի ռեկտոր, բայց մինչ այդ շարունակելու է ջանքեր գործադրել՚ ապահովելու բուհի արդյունավետ աշխատանքն ու զարգացման ծրագրերի իրականացումը մեր երկրում: Նա հայտնել է, որ այս պահին շարունակվում է համալսարանի կանոնադրական փոփոխությունների մշակման գործընթացը:
Ռեկտորի խոսքերով, կատարվում է նախապատրաստական լուրջ աշխատանք Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի շենքային պայմանները բարելավելու, նոր մասնաշենք կառուցելու, ինչպես նաև այդ նպատակով ֆինանսական միջոցներ հայթայթելու ուղղությամբ: Նախատեսված ծրագրերն իրականություն դարձնելու պարագայում, ըստ Ժան-Մարկ Լավեստինի, համալսարանի ուսանողների թիվը հնարավոր կլինի կրկնակի ավելացնել: Նա նաև ընդգծել է, որ խնդիր են դրել ավելի շատ մասնագետներ պատրաստել բարձր տեխնոլոգիաների մասնագիտությունների գծով:
Նախարար Արայիկ Հարությունյանը, ողջունել է համալսարանի ընդլայնման ու զարգացման ծրագրերը, հույս հայտնելով, որ նաև հայկական կողմի հետ համագործակցության ու համատեղ աշխատանքի արդյունքում հնարավոր կլինի դրանք առաջիկայում կյանք կոչել:

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Араик Арутюнян принял сегодня ректора Французского университета Армении Жан-Марка Лавеста. На рабочей встрече также присутствовал заместитель министра Артур Мартиросян.
Министр Араик Арутюнян поприветствовал гостя и сказал, что высоко оценивает эффективную деятельность Французского университета в Армении и выразил готовность поддержать ВУЗ в инициативах по расширению.
Ректор Жан-Марк Лавест, поблагодарив министра за прием, сообщил, что осенью он завершает свою миссию в Армении в качестве ректора Французского университета, но до этого он продолжит прилагать усилия для обеспечения эффективной работы университета и реализации программ развития в нашей стране. Он сообщил, что сейчас продолжается процесс разработки уставных изменений в университете.
По словам ректора, ведется серьезная подготовительная работа по улучшению условий здания Французского университета в Армении, строительству нового корпуса, а также по сбору средств для этой цели. По словам Жан-Марка Лавеста, если программы будут реализованы, число студентов университета будет удвоено. Он также подчеркнул, что поставлена задача подготовить больше профессионалов в сфере высоких технологий.
Министр Араик Арутюнян приветствовал планы по расширению и развитию университета, выразив надежду, что в результате сотрудничества и совместной работы с армянской стороной удастся воплотить их в жизнь в ближайшее время.