ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի ռեկտոր Ժան-Մարկ Լավեստին: Աշխատանքային հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Նախարար Արայիկ Հարությունյանը, ողջունելով հյուրին, ասել է, որ բարձր է գնահատում Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի արդյունավետ գործունեությունը և պատրաստակամություն հայտնել աջակցել բարձրագույն ուսումնական հաստատության ընդլայմանը միտված նախաձեռնություններում:
Ռեկտոր Ժան-Մարկ Լավեստին, շնորհակալություն հայտնելով նախարարին ընդունելության համար, տեղեկացրել է, որ աշնանն ավարտում է իր առաքելությունը Հայաստանում որպես Ֆրանսիական համալսարանի ռեկտոր, բայց մինչ այդ շարունակելու է ջանքեր գործադրել՚ ապահովելու բուհի արդյունավետ աշխատանքն ու զարգացման ծրագրերի իրականացումը մեր երկրում: Նա հայտնել է, որ այս պահին շարունակվում է համալսարանի կանոնադրական փոփոխությունների մշակման գործընթացը:
Ռեկտորի խոսքերով, կատարվում է նախապատրաստական լուրջ աշխատանք Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի շենքային պայմանները բարելավելու, նոր մասնաշենք կառուցելու, ինչպես նաև այդ նպատակով ֆինանսական միջոցներ հայթայթելու ուղղությամբ: Նախատեսված ծրագրերն իրականություն դարձնելու պարագայում, ըստ Ժան-Մարկ Լավեստինի, համալսարանի ուսանողների թիվը հնարավոր կլինի կրկնակի ավելացնել: Նա նաև ընդգծել է, որ խնդիր են դրել ավելի շատ մասնագետներ պատրաստել բարձր տեխնոլոգիաների մասնագիտությունների գծով:
Նախարար Արայիկ Հարությունյանը, ողջունել է համալսարանի ընդլայնման ու զարգացման ծրագրերը, հույս հայտնելով, որ նաև հայկական կողմի հետ համագործակցության ու համատեղ աշխատանքի արդյունքում հնարավոր կլինի դրանք առաջիկայում կյանք կոչել:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Arayik Harutyunyan received today the Rector of the French University of Armenia Jean-Marc Lavest. RA Deputy Minister Artur Martirosyan was also present at the working meeting.
Minister Arayik Harutyunyan greeted the guest and noted that he highly appreciates the efficient activities of the French University in Armenia and expressed willingness to support the University’s expansion initiatives
Thanking the Minister for the reception, Rector Jean-Marc Lavest informed that in fall he is completing his mission in Armenia as a Rector of the French University, but before that he will continue to make efforts to ensure the efficient operation of the University and the implementation of development programs in our country. He stated that the procedure of developing statutory changes at the university is ongoing.
According to the Rector, serious preparatory work is underway to improve the building conditions of the French University in Armenia, to build a new building, as well as to raise funds for this purpose. As to Jean-Marc Lavest, if the programs are implemented, the number of university students will be doubled. He also emphasized that the task is to train more specialists in high-tech professions.
Minister Arayik Harutyunyan approved the University's expansion and development plans, hoping that through cooperation and joint work with the Armenian side it will be possible to bring them to life shortly.