2019 թ. նոյեմբերի 21-ին Փարիզում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր կոնֆերանսի 40-րդ նստաշրջանի շրջանակներում Հայաստանն ընտրվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կրթության միջազգային բյուրոյի խորհրդի (2019-2023թթ. ժամանակահատվածի համար) և Գլխավոր կոնֆերանսի իրավական կոմիտեի անդամ (41-րդ նստաշրջանի համար)։
2020 թ. հունվարի 21֊ին Ժնևում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կրթության միջազգային բյուրոյի խորհրդի որոշմամբ Հայաստանն ընտրվել է Խորհրդի ղեկավար կոմիտեի նախագահ 2020-2021թթ. համար։
*Կրթության միջազգային բյուրոն ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաջին կատեգորիայի ինստիտուտ է, որը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի անդամ բոլոր պետություններին տրամադրում է կրթության ոլորտում մասնագիտական աջակցություն և փորձաքննություն:

В 2019-ом году на 40-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в Париже Армения была избрана членом Международного бюро образования ЮНЕСКО (на период 2019-2023 гг.) и членом правового Комитета Генеральной конференции (на 41-ю сессию).
21 января 2020-го года в Женеве решением Международного бюро образования ЮНЕСКО Армения была избрана Председателем Руководящего комитета Совета на 2020-2021 гг.
*Международное бюро образования является институтом первой категории при ЮНЕСКО, который оказывает профессиональную поддержку и предоставляет экспертные знания в области образования всем государствам-членам ЮНЕСКО.