2019 թ. նոյեմբերի 21-ին Փարիզում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր կոնֆերանսի 40-րդ նստաշրջանի շրջանակներում Հայաստանն ընտրվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կրթության միջազգային բյուրոյի խորհրդի (2019-2023թթ. ժամանակահատվածի համար) և Գլխավոր կոնֆերանսի իրավական կոմիտեի անդամ (41-րդ նստաշրջանի համար)։
2020 թ. հունվարի 21֊ին Ժնևում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կրթության միջազգային բյուրոյի խորհրդի որոշմամբ Հայաստանն ընտրվել է Խորհրդի ղեկավար կոմիտեի նախագահ 2020-2021թթ. համար։
*Կրթության միջազգային բյուրոն ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաջին կատեգորիայի ինստիտուտ է, որը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի անդամ բոլոր պետություններին տրամադրում է կրթության ոլորտում մասնագիտական աջակցություն և փորձաքննություն:

On November 21, 2019, within the scope of the 40-th session of the UNESCO General Conference, Armenia was elected as a member of the UNESCO International Bureau of Education Council (for the period 2019-2023) and a member of the Legal Committee of the General Conference (for the 41st session).
By the decision of UNESCO International Bureau of Education Council, Armenia was elected chair of the IBE steering committee (for the period 2020-2021) in Geneva, on January 21, 2020.
IBE-UNESCO is a category 1 institute which provides professional assistance and expertise to all the UNESCO Member- States in the field of education.