ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հովանու ներքո գործող Հարավարևելյան Եվրոպայի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության Սոֆիայի տարածաշրջանային կենտրոնի նախաձեռնությամբ և ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության մասնակցությամբ լույս է տեսել «Կենսունակ ժառանգություն» ամսագրի հերթական համարը, որը նվիրված է «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի շրջանակում կենտրոնին անդամակցող պետությունների ոչ նյութական մշակութային ժառանգությանը։
Ամսագիրն անդրադարձել է հայկական մշակույթին, մասնավորապես՝ հայկական գորգագործությանը և Հ. Շարամբեյանի անվան ժողովրդական ստեղծագործության թանգարանում ժառանգության պահպանման խնդիրներին։ Գորգագետ Աշխունջ Պողոսյանի «Անատոլիական գորգերի ծագման մասին» խորագրով արժեքավոր հոդվածն անդրադառնում է հայկական գորգի ավանդույթների ձևավորմանը՝ արժևորելով դրա տեղն ու դերը մշակույթի պատմության հոլովույթում։
Հայաստանը Սոֆիայի կենտրոնին անդամակցում է 2013 թվականից և գործուն մասնակցություն ու ներդրում ունի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի այս կենտրոնի հետ տարվող աշխատանքներում, որոնք ուղղված են ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանությանը, փոխանցմանը, տարածմանը, միջմշակութային երկխոսությանն ու միջազգային հանրահռչակմանը։
Անդամակցության շրջանակում Հայաստանի շնորհալի փոքրիկ նկարիչները մասնակցել են նկարչական մրցույթի: Երիտասարդ լուսանկարիչների աշխատանքները ցուցադրվել են Սոֆիայում կազմակերպված լուսանկարչական ցուցահանդեսներին, ոլորտի մասնագետները պարբերաբար մասնակցել են ժառանգությանը նվիրված խորհրդաժողովներին և քննարկումներին, ինչպես նաև «Կենսունակ ժառանգություն» ամսագրի ամենամյա հրատարակությունների աշխատանքներին։

По инициативе действующего под эгидой ЮНЕСКО регионального центра нематериального культурного наследия Софии и при участии министерства образования, науки, культуры и спорта РА вышел в свет очередной номер журнала «Живое наследие», посвященный нематериальному культурному наследию стран-участниц конвенции «Об охране нематериального культурного наследия».
Журнал обратился к армянской культуре, в частности к армянскому ковроткачеству и задачам по охране наследия, которое находится в музее народного творчества имени О. Шарамбеяна.
В статье «О происхождении анатолийских ковров» специалиста по коврам Ашхунджа Погосяна упоминается формирование традиций армянских ковров, особо подчеркивается их место и роль в истории культуры.
Армения стала членом софийского центра ЮНЕСКО в 2013-ом году и принимает активное участие в его деятельности, которое направлено на охрану нематериального культурного наследия, распространение, развитие межкультурного диалога и международную популяризацию.
В рамках данного членства юные талантливые художники Армении приняли участие в художественном конкурсе. Работы молодых фотографов были представлены на выставках, организованных в Софии, специалисты сферы регулярно принимали участие в обсуждениях и конференциях, посвященных охране культурного наследия, а также в работах по ежегодному изданию журнала «Живое наследие».