Ավարտվել են շախմատի Հայաստանի տղամարդկանց 80-րդ և կանանց 75-րդ առաջնությունները:
Տղամարդկանց առաջնությունում չեմպիոնի կոչումը նվաճել է Սամվել Տեր-Սահակյանը, որը 9 հնարավորից վաստակել է 6 միավոր: Երկրորդ և երրորդ հորիզոնականները զբաղեցրել են Հայկ Մարտիրոսյանը և Ռոբերտ Հովհաննիսյանը, որոնք իրենց ակտիվում գրանցել են 5.5-ական միավոր:
Կանանց առաջնությունում լավագույն արդյունքը գրանցել է Մարիա Գևորգյանը, որը 9 հնարավորից վաստակել է 8 միավոր: Մրցաշարային աղյուսակում Գևորգյանին հաջորդել են Սուսաննա Գաբոյանը (7 միավոր) և Մարիա Կուրսովան (5.5 միավոր):
Հավելենք, որ հունվարի 22-23-ը Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի տանը կայանալու է Հայաստանի ութակի չեմպիոն Աշոտ Անաստասյանի հիշատակին նվիրված արագ շախմատի Հայաստանի 2020 թվականի առաջնությունը: Այն կանցկացվի շվեյցարական մրցակարգով 9 խաղափուլով՝ համաձայն ՖԻԴԵ-ի շախմատային կանոնների: Հունվարի 22-ին տեղի կունենան 1-5-րդ տուրերը, իսկ 23-ին՝ 6-9-րդ:

75-th Armenian Women’s and 80th Men’s Chess Championships are over.
Samvel Ter-Sahakyan took the title of the champion scoring 6 out of 9 in men’s tournament. The second and third places were taken by Hayk Martirosyan and Robert Hovhannisyan with 5.5 points each.
Mariya Gevorgyan recorded the best result in Women’s Championship scoring 8 out of 9. In the tournament standings, Gevorgyan is followed by Susanna Gaboyan (7 points) and Maria Kursova (5.5 points).
It should be noted that on January 22-23, the Tigran Petrosian Chess House will host the 2020 Armenian Rapid Chess Championship, in commemoration of the eight-time champion of Armenia Ashot Anastasyan. It will be held by the Swiss system in 9 rounds in accordance with the FIDE laws of chess. The 1-5th tournaments will be held on January 22, and the 6-9th on January 23.