ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունն ամփոփել է «Երիտասարդական մրցանակաբաշխություն 2019» ծրագիրը: Դեկտեմբերի 12-ին Երևանի պետական կամերային թատրոնում տեղի է ունեցել ծրագրի փակման արարողությունը և մրցանակաբաշխությունը, որին ներկա է եղել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
Նախարարը, ներկաներին շնորհավորելով ծրագրի շրջանակում հաղթելու կապակցությամբ, ասել է, որ մասնակից վառ անհատները կարող են ապահովել մեր հասարակության առաջընթացը. «Անհատը՝ որպես մեր հասարակության կարևոր բաղադրիչ, ապահովում է մեր առաջընթացն անձնական վերափոխմամբ։ Երբե՛ք չդադարեք երազել, երբե՛ք։ Դա հաղթանակների ու հաջողությունների հասնելու համար ամենակարևոր բաղադրատոմսն է»,- ասել է Ա. Հարությունյանը:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը «Երիտասարդական մրցանակաբաշխություն 2019» ծրագրի անցկացմամբ նպատակ ունի խթանել հանրային կյանքին երիտասարդների մասնակցությունը, խրախուսել տարվա ընթացքում նշանակալի հաջողություններ ցուցաբերած երիտասարդներին, երիտասարդական խմբերին և երիտասարդական հասարակական կազմակերպություններին, արժևորել նրանց ձեռքբերումները, բարձրացնել Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական զարգացման խնդիրների լուծման ակտիվ գործընթացներում երիտասարդների ներգրավվածության մակարդակը:
Այս տարի մրցանակաբաշխությունն անցկացվել է 11 անվանակարգում: Հայտերի ընդունումը սկսվել է հոկտեմբերի 21-ից և շարունակվել մինչև նոյեմբերի 23-ը։ Առցանց հայտը կարող էր լրացնել յուրաքանչյուր անձ՝ առաջարկելով 2019 թվականի ընթացքում իրենց նշանակալի ձեռքբերումներով աչքի ընկած 16-30 տարեկան երիտասարդների, երիտասարդական խմբերի (խմբի անդամներից առնվազն մեկը պետք է լիներ երիտասարդ) թեկնածություններ՝ նշված 11 անվանակարգերից յուրաքանչյուրում: Բոլոր անվանակարգերի լավագույն եռյակում հայտնված երիտասարդները հրավիրվել էին մասնակցելու միջոցառմանը, որի ժամանակ էլ տեղի ունեցավ հաղթողների որոշումը՝ առցանց քվեարկությամբ և Երևանի պետական կամերային թատրոնում գտնվող ներկաների մասնակցությամբ։

RA Ministry of Education, Science, Culture, and Sports summed up the “Youth Award 2019” program. On December 12, Yerevan State Chamber Theater hosted the closing and award ceremony, attended by RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Arayik Harutyunyan.
Congratulating the winners within the project, the Minister stated that the bright individuals of the program will ensure the progress of our society: “Never and never stop dreaming. It is the most important recipe for victory and success.”- exhorted Mr. Harutyunyan.
Through the “Youth Award 2019” program, RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports aims to foster youth participation in public life, to encourage young people, youth groups and youth NGOs, which have made significant progress during the year; to value their achievements, to increase the level of youth engagement in active processes concerning the socio-economic development of Armenia.
This year the award ceremony was held in 11 nominations. The submission of applications started on October 21 and continued until November 23. The online application could be filled by anyone proposing to nominate 16-30-year-olds, youth groups (at least one of the group members must be young) with their significant achievements in 2019 in each of the 11 nominations. Young people in the top three of all nominations were invited to participate in the event, where the winners were decided by online voting and attendees at the Yerevan State Chamber Theater.