ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունն ամփոփել է «Երիտասարդական մրցանակաբաշխություն 2019» ծրագիրը: Դեկտեմբերի 12-ին Երևանի պետական կամերային թատրոնում տեղի է ունեցել ծրագրի փակման արարողությունը և մրցանակաբաշխությունը, որին ներկա է եղել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
Նախարարը, ներկաներին շնորհավորելով ծրագրի շրջանակում հաղթելու կապակցությամբ, ասել է, որ մասնակից վառ անհատները կարող են ապահովել մեր հասարակության առաջընթացը. «Անհատը՝ որպես մեր հասարակության կարևոր բաղադրիչ, ապահովում է մեր առաջընթացն անձնական վերափոխմամբ։ Երբե՛ք չդադարեք երազել, երբե՛ք։ Դա հաղթանակների ու հաջողությունների հասնելու համար ամենակարևոր բաղադրատոմսն է»,- ասել է Ա. Հարությունյանը:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը «Երիտասարդական մրցանակաբաշխություն 2019» ծրագրի անցկացմամբ նպատակ ունի խթանել հանրային կյանքին երիտասարդների մասնակցությունը, խրախուսել տարվա ընթացքում նշանակալի հաջողություններ ցուցաբերած երիտասարդներին, երիտասարդական խմբերին և երիտասարդական հասարակական կազմակերպություններին, արժևորել նրանց ձեռքբերումները, բարձրացնել Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական զարգացման խնդիրների լուծման ակտիվ գործընթացներում երիտասարդների ներգրավվածության մակարդակը:
Այս տարի մրցանակաբաշխությունն անցկացվել է 11 անվանակարգում: Հայտերի ընդունումը սկսվել է հոկտեմբերի 21-ից և շարունակվել մինչև նոյեմբերի 23-ը։ Առցանց հայտը կարող էր լրացնել յուրաքանչյուր անձ՝ առաջարկելով 2019 թվականի ընթացքում իրենց նշանակալի ձեռքբերումներով աչքի ընկած 16-30 տարեկան երիտասարդների, երիտասարդական խմբերի (խմբի անդամներից առնվազն մեկը պետք է լիներ երիտասարդ) թեկնածություններ՝ նշված 11 անվանակարգերից յուրաքանչյուրում: Բոլոր անվանակարգերի լավագույն եռյակում հայտնված երիտասարդները հրավիրվել էին մասնակցելու միջոցառմանը, որի ժամանակ էլ տեղի ունեցավ հաղթողների որոշումը՝ առցանց քվեարկությամբ և Երևանի պետական կամերային թատրոնում գտնվող ներկաների մասնակցությամբ։

Министерство образования, науки, культуры и спорта РА подвело итоги программы «Молодежная премия 2019 года». В Ереванском государственном камерном театре 12 декабря состоялась церемония закрытия и награждение победителей, в которой принял участие министр образования, науки, культуры и спорта РА Араик Арутюнян.
Поздравляя участников с победой, министр отметил, что яркие участники этой программы могут обеспечить прогресс нашего общества. «Индивид как важный составляющий нашего общества, обеспечивает наш прогресс через личную трансформацию. Самый важный рецепт победы и успеха- никогда не прекращать мечтать, никогда!», - сказал он.
Министерство образования, науки, культуры и спорта РА в рамках программы «Молодежная премия 2019 года» стремится содействовать участию молодежи в общественной жизни страны, побуждать молодежь, молодежные группы и НПО к значительным достижениям, ценить их достижения, повышать уровень участия молодежи в активных процессах решения проблем социально-экономического развития в Армении.
В этом году церемония награждения прошла в 11 номинациях. Заявки начались 21 октября и продолжались до 23 ноября. Он-лайн заявка могла быть заполнена любым человеком, кто хотел выдвинуть кандидатов в возрасте от 16 до 30 лет, молодежные группы (по крайней мере, один из членов группы должен быть молодым) с их значительными достижениями в 2019 году в каждой из 11 номинаций. Молодежь в тройке всех номинаций была приглашена принять участие в мероприятии, где победители были определены путем онлайн-голосования и участия в Ереванском государственном камерном театре.
Молодые люди, которые вошли в тройку всех номинаций, были приглашены принять участие в мероприятии, где победители были определены путем онлайн-голосования и голосования присутствующих в Ереванском государственном камерном театре.