ՀՀ ուսանողական մարզական պատվիրակությունը 2019թ. հուլիսի 3-14-ը կմասնակցի Իտալիայի Նեապոլ քաղաքում կայանալիք ամառային 30-րդ համաշխարհային ունիվերսիադային: Պատվիրակության անդամներին այսօր ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունում ընդունել են նախարար Արայիկ Հարությունյանը, նախարարի տեղակալներ Գրիշա Թամրազյանն ու Գևորգ Լոռեցյանը:
Նախարար Հարությունյանը հաջողություն է մաղթել ուսանող մարզիկներին` նշելով, որ պետությունը կարևորում է ուսանողական սպորտի զարգացումը և առաջիկայում այս ոլորտում լուրջ փոփոխություններ են նախատեսվում: Մասնավորապես, ինչպես նշել է նախարարը, նախատեսվում է ստեղծել ուսանողական մարզական լիգաներ.
«Պետության համար, նաև միջազգային ասպարեզում դիրքերն ամրապնդելու առումով, կարևոր են սպորտային հաղթանակները: Միջազգային քաղաքականության մեջ սպորտը կարևոր տեղ ունի և պատահական չէ, որ հզոր պետությունները ձգտում են մասնակցել ամենահզոր ստուգատեսներին և գրավել բարձր տեղեր: Մեր պետությունը ևս կարևորում է սպորտային ձեռքբերումները` այն դիտարկելով միջազգային դիրքերի ամրապնդման միջոց»,-իր խոսքում նշել է Արայիկ Հարությունյանը:
ՀՀ ուսանողական մարզական պատվիրակության կազմում ընդգրկված է 14 մարզիկ, 4 մարզիչ: Հայաստանի ուսանող մարզիկները մրցելու են աթլետիկայի, սպորտային մարմնամարզության, հրաձգության, ձյուդոյի, սուսերամարտի, թեքվանդոյի և ջրացատկի մարզաձևերում: Պատվիրակության ղեկավարն է Հայաստանի ուսանողական մարզական ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Հովհաննես Գաբրիելյանը: 30-րդ համաշխարհային ունիվերսիադային մասնակցում են 160 երկրների ավելի քան 10.000 պատվիրակներ։ Այս տարի մրցաշարում ընգրկված է 18 մարզաձև։
ՀՀ ուսանողական մարզական պատվիրակությունը երկու տարին մեկ անցկացվող այս միջազգային մրցաշարում նախորդ տարիներին ունեցել է մեդալակիրներ: Մասնավորապես, վերջին երեք ունիվերսիադիաներում Հայաստանի պատվիրակությունը 17 մեդալ է նվաճել, այդ թվում` 5 ոսկե, 4 արծաթե, 8 բրոնզե մեդալ: Մրցաշարին մասնակից 160 երկրների մեջ Հայաստանը մշտապես ընդգրկված է եղել 30 առավել բարձր արդյունքներ ցուցաբերած երկրների ցանկում:
ՀՀ ուսանողական մարզական ֆեդերացիան 1995 թվականից հանդիսանում է համալսարանական սպորտի միջազգային ֆեդերացիայի լիիրավ անդամ:

Студенты-спортсмены Армении примут участие в 30-й Всемирной Универсиаде
Студенческая спортивная делегация РА 3-14 июля 2019 г. примет участие в 30-й Всемирной летней Универсиаде в Итальянском городе Неаполе.
Сегодня Министр Араик Арутюнян, Заместители министра Гриша Тамразян и Геворг Лорецян приняли членов делегации в Министерстве образования, науки, культуры и спорта РА.
Министр Арутюнян пожелал успехов студентам, отметив, что государство уделяет большое внимание развитию студенческого спорта, и в ближайшее время в этой сфере ожидаются серьезные изменения.
В частности, как отметил Министр, планируется создать студенческие спортивные лиги. «Для государства, а также в плане укрепления позиций на международной арене, важны спортивные победы. В международной политике спорт занимает важное место, и не случайно, что мощные государства стремятся принимать участие и занимать высокие места в самых важных соревнованиях. Наше государство также придает большое значение спортивным достижениям, рассматривая их как средство укрепления международных позиций», - отметил Араик Арутюнян.
В состав студенческой спортивной делегации РА входят 14 спортсменов и 4 тренера.
Армянские спортсмены-студенты будут соревноваться в таких видах спорта, как: легкая атлетика, спортивная гимнастика, стрельба, дзюдо, фехтование, тхэквондо и прыжки в воду.
Руководителем делегации РА является генеральный секретарь студенческой спортивной федерации Армении Ованес Габриелян.
В 30-й Всемирной Универсиаде принимает участие более 10 тысяч делегатов из 160 стран. В этом году в турнир включены 18 видов спорта.
На проходящем раз в два года международном турнире студенческая спортивная делегация Армении в предыдущие годы имела медалистов. В частности, на последних трех Универсиадах делегация Армении завоевала 17 медалей: 5 золотых, 4 серебряных и 8 бронзовых. Из 160 стран, участвующих в турнире, Армения всегда входила в список 30 стран, имеющих высокие результаты.
С 1995 года студенческая спортивная федерация является полноправным членом Международной федерации университетского спорта.