Այսօր տեղի է ունեցել Մասնագիտական կրթության և ուսուցման զարգացման ազգային խորհրդի /ՄԿՈՒԶԱԽ/ հերթական նիստը, որը վարել է խորհրդի նախագահ, ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը: Խորհրդի կազմում ընդգրկված են նախարարի տեղակալ Գրիշա Թամրազյանը, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, էկոնոմիկայի, տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, ֆինանսների նախարարությունների, ինչպես նաև սոցիալական գործընկերության կառույցների` գործատուներին ներկայացնող կազմակերպությունների, արհեստակցական միությունների ներկայացուցիչներ:
Նիստի օրակարգում ընդգրկված էր ՄԿՈՒԶԱԽ-ի կանոնադրության փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու վերաբերյալ առաջարկների քննարկումը, որի արդյունքում որոշակի փոփոխություններ են իրականացվել կանոնադրության մեջ:
Նիստի հաջորդ հարցը 2020-25թթ. ՄԿՈւ ոլորտում նախատեսվող գործողությունների, ուղղությունների վերաբերյալ առաջարկությունների ներկայացումն էր ՄԿՈՒԶԱԽ-ի անդամների կողմից: Նիստի օրակարգում ընդգրկված էր նաև 2019 թվականին մշակման ենթակա ուսումնական ձեռնարկների և ուսումնամեթոդական նյութերի ներկայացումը և հաստատումը: Արդյունքում խորհուրդը որոշել է հաստատել է ձեռնարկների ցանկը, որոնք կտպագրվեն ՄԿՈՒԶԱԿ-ի կողմից:
Օրակարգի վերջին հարցը վերաբերում էր աշխատանքի վրա հիմնված ուսուցման կազմակերպման և իրականացման հայեցակարգի նախագծի ներկայացմանը: Եվրոպական կրթական հիմնադրամի կողմից իրականացվող ծրագրի շրջանակում հաստատվել է վերոնշյալ հայեցակարգը՝ իր գործողությունների ծրագրով, որը սեպտեմբերի կպիլոտավորվի գյուղատնտեսական մի քանի մասնագիտությունների գծով:
Խորհրդի նախագահ, ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանն առաջարկել է հավանության արժանացնել հայեցակարգը՝ ընդգծելով, որ երկարաժամկետ պիլոտավորման ընթացքում կարելի է վերանայել որոշակի դրույթներ:

Сегодня состоялось очередное заседание Национального совета по развитию профессионального образования и обучения, которое вел председатель совета – Mинистр ОНКС РА Араик Арутюнян.
В состав Совета входят Заместитель министра Гриша Тамразян, представители Mинистерств труда и социальных вопросов, экономики, территориального управления и инфраструктур, финансов, а также организаций социального партнерства, представляющих работодателей и профсоюзов.
В повестку дня заседания было включено обсуждение предложений по внесению изменений и дополнений в устав НЦРПОО (Национальный центр развития профессионального образования и обучения), в результате чего были внесены определенные изменения в Устав. В результате Совет решил утвердить список пособий, которые будут напечатаны НЦРПОО. Последний вопрос повестки дня касался представления проекта Концепции организации и осуществления обучения, основанного на работе.
В рамках программы, осуществляемой европейским образовательным фондом, была утверждена вышеназванная концепция со своей программой действий, которая в сентябре будет спроектирована по нескольким сельскохозяйственным специальностям. Председатель Общественного совета Араик Арутюнян предложил одобрить концепцию, подчеркнув, что в ходе долгосрочного пилотирования представляется возможным пересмотреть некоторые положения концепции.